Девайси, соцмережі, ігри, неприйнятний контент інтернет-платформ, жахаючі новини, жорстокі сцени сучасного кіно – ці та інші фактори вважаються джерелом згубного впливу на суспільство.
То що ж є первинним: віртуальне зло, яке дає початок злу у реальному світі, чи глибинна людська підсвідома жорстокість, яка знаходить вихід і транслюється у світ онлайн?
Події останніх років відображають тенденцію до збільшення відповідальності, яка покладається на інтернет-платформи. Серед останніх найбільш впливових та глобальних рішень – закон Австралії про покарання працівників онлайн-сервісів за неоперативне видалення насильницького контенту. Крім того, керівників таких сервісів можуть засудити до трьох років ув’язнення. Чи достатньо оперативною була реакція онлайн-сервісу буде вирішувати суд. Такий закон став відповіддю на відеотрансляцію у Facebook та YouTube масової стрілянини у Новій Зеландії 15 березня. Тоді відео встигли завантажити на файлообмінник 8chan, з якого потім ролик розмножили на 1,5 млн копій.
Як і фактично будь-яке законодавче нововведення має своїх прихильників та критиків, так і це рішення викликало неоднозначну думку суспільства. Критичні погляди зокрема присвячені таким питанням: 1) Що означає «оперативно» видаляти? 2) Чи не призведе цей закон до цензури, коли платформи через страх бути покараними будуть про всякий випадок видаляти і допустимий контент? 3) Чи не намагається влада таким чином уникнути більш складної розмови про головну причину масового розстрілу – зростання ісламофобії у країні?
Безперечно, глобальна мережа має нині величезний вплив, вона може миттєво поширювати новини, трансляції та уже сформовані погляди на ці події. Але чи знизиться у світі рівень жорстокості та злочинності, тероризму та радикального націоналізму зі зникненням соцмереж?